Telewizyjny serial przyrodniczy w ośmiu odcinkach

Przyrodnik na Tropie

Serial przyrodniczy emitowany w soboty w TVP 1 o godz. 14:20, w którym prowadzący, Łukasz Bożycki, porusza różne aspekty życia zwierząt w kontekście ich wzajemnych powiązań i oddziaływań. Młody doktor nauk biologicznych, jednocześnie uznany międzynarodowy fotograf przyrody, podpatruje z kamerą w naturalnym środowisku gatunki rodzimej fauny i swoje spostrzeżenia oprawia lekkim i przystępnym komentarzem. Projekt znakomicie propaguje wiedzę o polskiej przyrodzie, uzupełniając ją o zupełnie nieznane, często zaskakujące wątki relacji między zwierzętami.

odc. 1. Bielik
Bohater odcinka odgrywa ważną rolę w środowisku, jako drapieżnik szczytowy wybiera na swoje ofiary zwierzęta osłabione np. przez choroby. Bieliki, nieświadomie, poprzez budowanie większej liczby gniazd niż same potrzebują, tworzą środowisko przyjazne innym ptakom drapieżnym. Natomiast współpraca bielików z innymi zwierzętami, żywiącymi się padliną, zapewnia nieustający obieg pierwiastków w przyrodzie.

odc. 2.  Bóbr
Na świecie istnieją tylko dwa gatunki tak znacząco zmieniające środowisko, w którym żyją: bóbr i człowiek. Ludzie często uważają bobry za szkodniki, ponieważ budują one tamy i przyczyniają się do zalewania pól. Jeśli jednak odłożą swoją złość i swój własny interes na bok, zauważą, jak wiele gatunków zwierząt i roślin korzysta z pracy bobrów.

odc. 3.  Bocian biały 
Bohater tego odcinka od wieków żył blisko człowieka. Był obecny i w kulturze egipskiej, i słowiańskiej. Gniazda bociana białego często zamieszkują także inni lokatorzy. Czasem są to szpaki, kawki czy pliszki siwe, a niemal zawsze wróble  

odc. 4. Łątka dzieweczka
W Polsce można spotkać aż 74 gatunki ważek. W trakcie lotu mogą rozwinąć prędkość około 100 długości ciała na sekundę. To oznacza, że gdybym był ważką, to latałbym z prędkością 180 m/s, czyli około 650 km/h. Główną bohaterką tego odcinka będzie łątka dzieweczka, jedna z najpopularniejszych rodzimych ważek. Opowiemy także o zauszniku, tygrzyku, jaskółkach brzegówkach i tysiącach komarów.

odc. 5.  Szarytka morska
Bohaterka odcinka może ważyć aż do 300 kg i mierzyć do 2,5 metra. Samce, jak to w świecie ssaków, są większe i cięższe od samic. Losy naszej bohaterki od ponad 10 000 lat splecione są z człowiekiem, który niestety od zamierzchłych już czasów na nią polował ze względu na mięso, cenne futro i tłuszcz. W 2015 roku Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk zmienił kilka polskich nazw ssaków. Nasza bohaterka wcześniej była foką szarą a teraz jest szarytką morską.

odc. 6. Ryś
Bohater tego odcinka prowadzi samotny tryb życia, chroniąc swoje terytorium przed intruzami. A ma co chronić, bo jego terytorium może obejmować aż 350 km2 lasów. Co oznacza, że na obszarze Warszawy mogłyby żyć jedynie dwa osobniki. A tymczasem w Warszawie żyje ponad 1,5 miliona ludzi. Dobrze, że potrafimy żyć w takiej zgodzie, bo gdybyśmy byli bohaterem tego odcinka i bronili swojego terytorium to na obszarze całej Polski, żyłoby mniej niż 900 osób.

odc. 7.  Zwierzęta synantropijne
Bohaterami odcinka będą zwierzęta, które przystosowały się do życia w środowisku przekształconym przez człowieka. Niektórzy z mieszkańców naszych domów mogą wywoływać obrzydzenie, inni zaś żyją obok nas zupełnie niezauważone. Zwierzęta synantropijne ukradkiem korzystają z naszych włosów, ubrań, książek, roślin domowych, produktów spożywczych, owoców, a także materacy.

odc. 8. Dąb
W dawnych czasach wierzono, że pierwszym drzewem na świecie był dąb. Jego rozłożysta korona miała wspierać niebo, a korzenie dosięgać piekła. Jedynie błyskawica mogła go pokonać. Uważany był za drzewo święte i królewskie, a jego liście widnieją na dzisiejszych polskich pieniądzach - na jednogroszówce jeden liść, na dwugroszówce dwa, zaś na pięciogroszówce pięć.


odc. 9.  Żaba moczarowa
Bohaterką odcinka jest żaba moczarowa. Dowiemy się między innymi dlaczego i w jakich okolicznościach zmienia ona kolor skóry, gdzie możemy ją spotkać oraz jakie zagrożenia czyhają na nią w jej naturalnym środowisku.

odc. 10.  Jaszczurka zwinka
W tym tygodniu bohaterką odcinka jest jaszczurka żyworodna, dowiemy się między innymi jaki jest jej mechanizm obronny, gdzie możemy je spotkać czy jakie są zależności między nimi a naszymi kocimi pupilami.

odc. 11.  Dzięcioł duży
Nie każdemu udało się go zobaczyć, ale z pewnością wielu usłyszało. To dzięcioł, jeden z najbardziej pracowitych i pożytecznych ptaków żyjących w Polsce. Jego stukanie zwiastuje nadejście wiosny. Czy wiedzieliście, że dzięcioł potrafi uderzyć w drzewo aż 29 razy na sekundę? Takie stukanie nazywa się werblowaniem.

odc. 12.  Pszczoła miodna
Pracowite, pożyteczne i podobno niesamowicie zorganizowane. Aby zebrać jeden kilogram miodu pszczoły miodne, bo to o nich będzie mowa w tym odcinku, muszą odwiedzić ponad 4 miliony kwiatów! W tym odcinku będzie o tym czy pszczoły są nam potrzebne, jak je rozpoznawać i czy to prawda, że nie gryzą?


odc. 13.  Rybitwa rzeczna
W odcinku przyjrzymy się sieci powiązań, która jest charakterystyczna dla zwierząt związanych z dużymi rzekami. Jest to tylko mały wycinek ich skomplikowanych relacji. Przetrwanie rybitw żyjących w Polsce jest w pełni uzależnione od działań, jakie podejmuje człowiek. Dowiemy się również, co łączy rybitwę z człowiekiem i jak połączeni są oni z meszką

odc. 14.  Rosiczka okrągłolistna
Tematem odcinka jest sieć powiązań rosiczki okrągłolistnej z innymi gatunkami roślin i zwierząt zasiedlających polskie torfowiska. Ten delikatny ekosystem będzie miał szansę przetrwać i cieszyć swoją bioróżnorodnością przyszłe pokolenia, tylko wtedy, gdy będziemy prowadzili rozsądną gospodarkę wodną, przeciwdziałającą odwadnianiu torfowisk i mokradeł

odc. 15.  Gołąb miejski
Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu? Nie u nas. W obiektywie Łukasza Bożyckiego odkryjemy wszystkie tajemnice gołębi. Co uwielbiają jeść, gdzie najbardziej lubią mieszkać i czego się boją. Łukasz Bożycki tym razem opowie o tych dobrze nam znanych amatorach pszenicy i pomników

odc. 16.  Borowik Szlachetny
Grabak, prawak, prawdziwek – to tylko niektóre potoczne określenia borowika szlachetnego. Ma ciemnobrązowy, gładki i brązowy kapelusz o średnicy mniejszej niż 25 cm. Trzon grzyba rozszerza się u podstawy, przybierając kształt maczugi. W odcinku prześledzimy powiązania borowika w świecie przyrody.


odc. 17.  Jeleń szlachetny

Głównym bohaterem tego odcinka będzie jeden z najpiękniejszych ssaków żyjących w Polsce, a do tego od tysięcy lat traktowany jako symbol. Pojawiał się w niezliczonych herbach i godłach. Reprezentował przemijające pory roku oraz upływ czasu, a jako zwierzę, na które często polują wilki, symbolizował duszę uciekającą przed złem. Dostrzeżona była także jego zwinność, więc utożsamiany był z lekkością i szybkością, a widowiskowe walki samców powodowały, że traktowano go jako symbol męskości. Samice natomiast reprezentowały kobiece piękno i niewinność. 

odc. 18.  Myszołów

Nazwa głównego aktora tego odcinka, przyczyniła się do powstania jego dobrej sławy, a nawet w pewnym stopniu chroni tego pięknego zwierzaka przed prześladowaniami. W mentalności ludzi zakorzeniło się błędne przekonanie, że ogromnym wrogiem człowieka są myszy, zatem taki ptak co to myszy łowi, z pewnością jest przyjacielem człowieka. 

odc. 19.  Jemioła

Dziś opowiem o fascynującej roślinie, która postanowiła porzucić korzenie, co jest absolutnym fenomenem w naszych szerokościach geograficznych. Zupełnie odrywała się od podłoża i zaczęła prowadzić pół pasożytniczy tryb życia. Weszła także w koalicję z ptakami, które wzięły na siebie obowiązek rozsiewania jej nasion. A poza tym wszystkim, dużo łatwiej ją znaleźć zimą niż latem. Przed Wami opowieść o sieci powiązań jemioły w świecie polskiej przyrody.

odc. 20. Chomik europejski  

Polska nazwa tego fascynującego zwierzaka wywodzi się od słowa chomestor, powstałego ze złączenia dwóch słowiańskich słów: chome i stor. Stor oznacza kogoś sypiącego, a chome to liczba podwójna oznaczająca torbę. Tym sposobem bohater tego odcinka opisywany był jako ktoś “sypiący w dwie torby”. Oczywiście chodzi o dwie torby policzkowe wypełnione ziarnem. Z pewnością już się domyślacie, że chodzi o chomika europejski, który uwaga żyje na wolności, i to w Polsce!  

odc. 21.  Łoś

Nie wiem czy zauważyliście, ale krótkie nazwy zwykle opisują ważne dla nas zwierzęta. Na przykład pies, kot czy koń. Reguła jednej sylaby dotyczy także zwierząt dzikich np. wilk, dzik i ryś. W tym elitarnym gronie znajduje się także główny aktor tego odcinka, którego nazwa wywodzi się od prasłowiańskiego słowa ols, co być może całkiem trafnie oddaje jego bliskie powiązanie z terenami podmokłym, na przykład z olsem.

odc. 22.  Śnieżyczka przebiśnieg

Galanthus nivalis, nie jest magicznym zaklęciem, a naukową nazwą bardzo dobrze opisującą pewną roślinę. W wolnym tłumaczeniu na polski znaczy to tyle co “roślina o kwiatach barwy mleka, która rośnie w śniegu”. Połowa marca to najlpeszy czas na poszukiwanie pierwszych zwiastunów budzącej się do życia przyrody, o czym doskonale wiedzieli nasi przodkowie. Widać to po dawnych przysłowiach “Na świętego Grzegorza, idzie zima do morza”, a Grzegorz ma urodziny 12 marca, kilka dni później, 19 marca, są urodziny Józefa - więc jak “Święty Józef kiwnie brodą, idzie zimno na dół z wodą”.

odc. 23.  Perkoz dwuczuby

Tłumacząc wprost łacińską nazwę tego o kim będę dziś opowiadał powiedziałbym, że będzie to tyłkochodziec czubaty. Co z pewnością nawiązuje do jego niezdarnego poruszania się po lądzie. Używając staropolskiej nazwy przedstawiłbym wam pernykozę, czyli nurkującą kozę. Samica tego gatunku nazywana była perkozicą, co przypomina taką szlachetniejszą wersję kozicy. Później nazwa tego gatunku przekształciła się w koza nurek czubaty, aby ostatecznie stać się perkozem dwuczubym.  


odc. 24.  Padalec

Ostatnio byłem świadkiem bardzo ciekawej sceny. Widziałem dwójkę dzieci w szkolnym wieku, które sobie wzajemnie dokuczały, jak to rodzeństwo. Chłopiec miał na imię Łukasz, a dziewczynka Marlena. W pewnym momencie wkroczyła ich matka, kończąc sprzeczkę i mówiąc do starszego chłopca - Ty padalcu podły! Utkwiło mi to tak bardzo w pamięci, że postanowiłem poszukać padalca, tego prawdziwego i dzikiego. Zapraszam Was w takim razie na opowieść o tej fascynującej jaszczurce, która nie ma zbyt dobrej reputacji. 

odc. 25. Makolągwa

Kobieta, która usłyszy, że jest turkaweczką, sikoreczką, sroczką a nawet dzierlatką odczyta to prawdopodobnie jako komplement, ale w żadnym razie nie będzie to dla niej obelgą. Istnieją jednak taki nazwy ptaków, które są odbierane jako obraźliwe. Wyobraźcie sobie, że mówicie do kogoś - “Ty makolągwo”. Przestaje być miło, bo przed oczami staje nam zołza, raszpla, a nawet prukwa i wredny babsztyl. Dlaczego tak jest, że niektóre nazwy gatunków kojarzą się nam miło, a inne są oczywistą obelgą. Tego nie wiem, ale postanowiłem przyjrzeć się sieci powiązań makolągwy z innymi zwierzętami i roślinami żyjącymi w Polsce.  

odc. 26. Pluszcz

Wyobraźcie sobie ptaka, który posiada różnorodne przystosowania do życia pod wodą. Skrzydła ma krótkie, ale silnie umięśnione, dzięki czemu mogą być używane pod wodą jako płetwy. Długie nogi i ostre pazury umożliwiają trzymanie się skał w szybko płynącym strumieniu. Jego oczy mają dobrze rozwinięte mięśnie, które mogą zmieniać krzywiznę soczewki tak, aby poprawić widzenie pod wodą. Ma klapki nosowe, które zapobiegają przedostawaniu się wody do nozdrzy. Ciekaw jestem kto rozpoznał, że właśnie opowiadam o pluszczu? 

odc. 27. Różanka

Różanka to najmniejsza żyjąca w Polsce ryba karpiowata. Długość jej ciała wynosi nie więcej niż dziewięć centymetrów, a masa nie przekracza ośmiu gramów. Na tle innych krajowych ryb wyróżnią ją bardzo krótka linia boczna, która znajduje się tuż nad płetwą piersiową i przechodzi jedynie przez sześć pierwszych łusek. U samca, w okresie godowym boki ciała stają się stalowoniebieskie z opalizującym fioletowym odcieniem. Smuga, przebiegająca od połowy ciała do ogona, przybiera szmaragdowo zieloną barwę.

odc. 28. Modraszek ikar

 Trzymaj swoich przyjaciół blisko, a wrogów jeszcze bliżej. Wiedzą o tym nie tylko filmowi gangsterzy, ale nawet niektóre polskie motyle. Doskonale poznały swoich największych wrogów jakimi są drapieżne mrówki, więc zaczęły trzymać je tak blisko siebie, że bliżej już się nawet nie da, w pełni kontrolując i przewidując ich zachowanie. Modraszki, bo o nich właśnie mowa, opanowały sztukę manipulacji i oszukiwania do tego stopnia, że przyglądając się ich sieci powiązań z mrówkami można odnieść wrażenie, jakby to owce zaczęły urządzać polowania na wilki. Głównym aktorem tego odcinka jest modraszek ikar, jeden z najliczniej występujących modraszków żyjących w Polsce. 

odc. 29. Sójka

Łacińska nazwa sójki w wolnym tłumaczeniu sugeruje, że należy spodziewać się kogoś gadatliwego i żywiącego się żołędziami. Słowianie doceniali piękny wygląd sójki, bo jej nazwa wywodzi się od słowa sjati co znaczyło “błyszczeć i świecić”. W XVI wieku polacy wołali na tego pięknego ptaka soja, a dopiero później zdrobniliśmy jej nazwę do słowa sójka i tak już zostało.

odc. 30. Czernica

Czernica to niewielka, krępa kaczka o rozpiętości skrzydeł nieprzekraczającej 75 centymetrów i wadze 1 kg. Kaczor w szacie godowej posiada: czarne ubarwienie z prostokątnymi, białymi plamami po bokach ciała oraz długi, zwisający czubek na głowie. W upierzeniu samicy dominuje kolor brązowy, a na jej głowie znajduje się niewielka kępka piór, tworząca mały czubek. Bez względu na płeć, u czernicy dobrze widoczne jest jasnożółte oko oraz krótki, szeroki, jasnoszary dziób z czarnym koniuszkiem.  

odc. 31. Gniewosz plamisty

Ostatnio usłyszałem dwa bardzo ciekawe przysłowia. Pierwsze z nich mówiło o tym, że lepszy jest jawny gniew niż zmyślona przyjaźń. Drugie wspominało o tym, że gniew głupiego wyraża się w słowach, a gniew mądrego w czynach. I zacząłem się zastanawiać nad tym, jak to jest z gniewem w świecie zwierząt. Pomyślałem więc, że koniecznie muszę znaleźć gniewosza plamistego i dowiedzieć się co u niego słychać. 

odc. 32. Gatunki obce

Żywe organizmy przemieszczają się i kolonizują nowe obszary, na których znajdują sprzyjające im warunki. Niektóre gatunki trafiające na nowy teren są w stanie utworzyć samo wystarczającą populację. Według tzw. reguły dziesiątek uda się to tylko jednemu gatunkowi na dziesięć próbujących. Ogromna większość gatunków pojawiających się w nowym środowisku nie wyrządza szkody lokalnej przyrodzie, a tylko 1% z nich staje się gatunkami inwazyjnymi, które zagrażają rodzimej faunie i florze.W Polsce pojawiło się do tej pory aż 791 obcych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, za co w większości przypadków odpowiada człowiek. Inwazja obcych gatunków na nasz kraj trwa nieprzerwanie od stuleci

odc. 33. Lis

W różnych bajkach i przypowieściach pojawia się pewien zwierzęcy łobuz, który szkodzi niewinnym i słodkim stworzeniom takim jak zajączki i ptaszki. Pomimo tak czarnego wizerunku ma też w sobie coś pociesznego. Przede wszystkim jest mu przypisywana chytrość - rozumiana nie jako chciwość, ale jako przebiegłość i to godna podziwu. Mam więc, tak szczwany plan, że gdyby mu przyczepić ogon mógłby uchodzić za lisa. Wytropię liska chytruska i sprawdzę co u niego słychać. 

odc. 34. Kowalik 

Ten mały ptak w szaroniebieskim płaszczu z czarną przepaską na oczach à la Zorro, ma co najmniej dwie fenomenalne cechy. Po pierwsze jako jedyny polski i europejski ptak potrafi chodzić po skałach i drzewach głową w dół. Nikt inny tego nie potrafi! Po drugie, posługuje się zaprawą ze śliny i gliny, aby dostosować dziuple do swoich potrzeb, dokładnie tak samo jak my, gdy postanawiamy zrobić kapitalny remont naszego domu. Z tą drobną różnicą, że ślinę i glinę wymieniamy na cement i szpachlę gipsową. Poznajcie kowalika!

odc. 35. Murarka leśna

Pszczoły zwykle kojarzą się nam wyłącznie z jednym gatunkiem udomowionym przez człowieka - pszczołą miodną. W rzeczywistości rodzina pszczołowatych skupia aż 16 tysięcy gatunków, z czego półtysiąca żyje w Polsce. Wśród nich znajdują się m.in murarki - fascynujące pszczoły, które słyną z tego, że zamurowują otwory wlotowe do swoich gniazd. 

odc. 36.  Przylaszczka

Kwiaty kwitnące wczesną wiosną są zazwyczaj małe, piękne i bardzo delikatne. Ale wygląd może mylić. Większość z nich jest w rzeczywistości bardzo wytrwała, często z wieloma, bardzo różnymi strategiami, które umożliwiają im przetrwanie i rozmnażanie. W różnych wiekach w naszej historii, miała inne nazwy. W XV w. znana była jako podlasczky, w XVI wieku był to trojanek szlachetny, później była trójczakiem, wątrobnicą i wątrobnikiem , wietrznicą, aby ostatecznie wrócić do XV wiecznych korzeni i stać się z podlasczky przylaszczką!

 

odc. 37.  Rzekotka drzewna

Szukając płazów większość z nas wybrałaby się nad wodę. Ewentualnie patrzylibyśmy bardzo uważnie pod nogi, tak żeby dostrzec ukrywające się zwierzęta pomiędzy kępami traw. Tymczasem pewien zagadkowy gatunek, żyje wysoko nad naszymi głowami. Większość życia spędza na wysokich roślinach, w tym także w koronach drzew, czasem wspinając się nawet na wysokość 10 metrów. Dziś poszukamy pięknie ubarwionej rzekotki drzewnej! 

odc. 38.  Grubodziób

Zięba pestkogryz lub petkojad klęsk jak dawniej o nim mówiono, ma także bardzo romantyczną naturę, czego nie oddają nazwy ludowe ani naukowe. Jego nazwa łacińska pochodzi z greki i oznacza kogoś kruszącego twarde nasiona. A tymczasem w okresie godowym ptaki namiętnie i delikatnie dotykają się dziobami oraz popisują się przed partnerem widowiskowym tańcem godowym, odsłaniając białe wstawki na piórach skrzydeł i ogona.  Ekstrawaganckie ozdoby grubodzioba, bo właśnie o nim mówię, znajdujące się na zakończeniach lotek sugerują, że dobór płciowy w tym przypadku skupiony jest na walorach wzrokowych. Potwierdza to także bardzo skromna piosenka godowa, która wypada blado na tle innych ptaków śpiewających i właśnie rozbrzmiewa ona z tych koron drzew. Sami oceńcie.


odc. 39.  Żółw błotny

Jeszcze 200 lat temu, żółwia błotnego można było spotkać praktycznie na terenie całej Polski, oczywiście po obszarem wysokogórskim, a tam gdzie występował był bardzo liczny. Obecnie sytuacja za sprawą działalności człowieka wygląda zupełnie inaczej. Żółwia błotnego możemy teraz zobaczyć w Polsce tylko w kilku miejscach. Najliczniejsza populacja, licząca około 2 tys. osobników, co stanowi aż 60% polskiej populacji, żyje w Poleskim Parku Narodowym i jego okolicach. Poza tym żółwie błotne występują na Mazurach, w Wielkopolsce, na Równinie Radomskiej oraz na Ziemi Lubuskiej. Na szczęście dobrą wiadomością jest to, że dzięki szeroko zakrojonej ochronie żółwie błotne mają się u nas coraz lepiej i ich liczebność rośnie.

odc. 40.  Jesiotr bałtycki

Jesiotr bałtycki jest gatunkiem dwuśrodowiskowym, który korzysta z wielu różnych siedlisk w trakcie całego swojego życia. Jego maksymalna długość życia wynosi aż 140 lat, a długość ciała to ponad 5 metrów przy wadze przekraczającej pół tony. Dojrzałość płciową może osiągać … w zależności od warunków, w których żyje - aż w wieku 30 lat. Wyprzedzając pytania, tak ogromne zwierzę żyje w Polsce, choć opis brzmi tak, jakbym dotyczył co najmniej jakiegoś afrykańskiego giganta.

odc. 41.  Konik polski

Na przestrzeni wieków ogromni roślinożercy przyczyniali się do tworzenia różnorodności gatunkowej na łąkach i pastwiskach. Wiem, że to może się wydawać super dziwne, ale współczesne nam czasy pokazały, że bez takich procesów jak koszenie czy wypas zwierząt  liczne gatunki naszej flory i fauny bezpowrotnie by wyginęły. Kontynuacja dotychczasowej działalności krów i koni, polegająca głównie na … jedzeniu jest warunkiem dalszego istnienia wielu ekosystemów łąkowych. W tym odcinku przyjrzymy się temu, jak konik polski wpływa na naszą przyrodę. 

odc. 42. Czarnogłówka

Sikorki, sikoreczka i sikor - brzmi miło?  Sikoreczki w XVIII w. oznaczały np. łapówki - Stanisław Trembecki w tamtych czasach pisał: “wszystko dla sikorki” czyli “wszystko dla łapówki. Zagłoba mówił o Basi i Krzysi w “Panu Wołodyjowskim”, że sikoreczki przyjechały - co miało podkreślić ich wdzięk. Sikor w żargonie złodziejskim to zegarek, a ten kto kradł zegarki nazywany był sikorakiem.  Współcześnie sikory to przede wszystkim niesamowite ptaki. W Polsce żyje sześć gatunków sikor. Tylko sikora uboga ma w nazwie słowa sikora, a pozostałe sikory mają nazwy jednoczłonowe: bogatka, modraszka, sosnówka, czubatka i czarnogłówka, i właśnie ta ostatnia jest bohaterką tego odcinka.

odc. 43. Biegus zmienny

Biegus zmienny jest najbardziej pospolitym biegusem obserwowanym w Polsce. Wielkością ciała zbliżony jest do szpaka, choć jest od niego odrobinę lżejszy i waży nie więcej niż 85 gramów. Rozpiętość skrzydeł biegusa zmiennego sięga do 40 centymetrów, a długość ciała do 20 centymetrów. W okresie lęgowym, na tle innych biegusów, wyróżnia go wydatna, czarna, duża plama na brzuchu. Obydwie płcie są do siebie bardzo podobne, z tą różnicą, że samce posiadają odrobinę bardziej jaskrawordzawe ubarwienie na grzbiecie. Biegus zmienny ma czarny dziób, nogi i oczy. Długi dziób jest lekko zagięty ku dołowi na końcu.

odc. 44.  Gatunki synantropijne

Środowisko miejskie może być wymarzonym domem dla wielu różnorodnych gatunków zwierząt i roślin. Cześć z nich rozpoznajemy i darzymy pozytywnymi uczuciami. Inne traktujemy tak, jakby były naszymi największymi wrogami. Niektóre z nich, bez względu na ludzką sympatię, tak mocno związały się z człowiekiem, że występują jedynie w jego sąsiedztwie. O takich gatunkach mówimy, że są to organizmy synantropijne. W dosłownym tłumaczeniu z języka greckiego oznacza to gatunki żyjące razem z człowiekiem, ponieważ - syn oznacza razem, a anthropos to  człowiek.

odc. 45. Gawron

Podobno wskutek wielkiego strachu człowiek gawronieje, czyli staje się gawronem co oznacza, że odbiera mu mowę, głupieje lub baranieje. Można także gawronić, czyli patrzeć bezmyślnie, głupkowato lub gapić się. Natomiast gawrony strzela próżniak, leń, który zbija bąki i marnuje czas. Ogólnie rzecz ujmując gawron to człowiek gapiowaty, gapa, gamoń. Tak jest w świecie ludzi, a jeśli chodzi o ptaki, to gawron należy do ptasiej elity i właśnie jemu jest poświęcony ten odcinek.

odc. 46.  Żubr

Nazwa żubr wzięła się zapewne od zęba. Prasłowiańskie słowo ząbr oznaczało coś ostrego jak ząb albo zwierzę o ostrych rogach. Później ą przeszło w u co było częstym zjawiskiem w naszym języku i ząbr zamienił się w zubr. Ostatecznie, początkowe z uznano za niepoprawny, gwarowy przejaw mazurzenia, czyli wymawiania z zamiast ż, więc zamieniono zubra w żubra.

Scenariusz i prowadzenie: dr Łukasz Bożycki; Reżyseria: Małgorzata Kosturkiewicz, Operator obrazu: Tomasz Kowalewski, Łukasz Bożycki, Asystent operatora obrazu: Karol Kowalewski, Dźwięk: Dariusz Górski, Zdjęcia lotnicze: Karol Kowalewski, Światło: Adam Janiszewski (odc. 10-41.), Andrzej Barnaś (odc. 9.), Grafika: Katarzyna Garstka (odc. 1-34.) Bartosz Sujkowski (odc. 34-46.), Oprawa muzyczna: Joanna Fidos, Montaż: Bartłomiej Wróblewski, Piotr Sztanga, Redakcja: Joanna Lewicka, Kierownik produkcji: Tomasz Sołowiński, Producent: Barbara Wróbel (odc. 9-46.) , Maja Rojek (odc. 1-9.). Agencja Kreacji Oprawy i Rozrywki © Telewizja Polska S.A. 2019-2023

Using Format