Telewizyjny serial przyrodniczy w ośmiu odcinkach

Przyrodnik na Tropie

Serial przyrodniczy emitowany w soboty w TVP 1 o godz. 14:20, w którym prowadzący, Łukasz Bożycki, porusza różne aspekty życia zwierząt w kontekście ich wzajemnych powiązań i oddziaływań. Młody doktor nauk biologicznych, jednocześnie uznany międzynarodowy fotograf przyrody, podpatruje z kamerą w naturalnym środowisku gatunki rodzimej fauny i swoje spostrzeżenia oprawia lekkim i przystępnym komentarzem. Projekt znakomicie propaguje wiedzę o polskiej przyrodzie, uzupełniając ją o zupełnie nieznane, często zaskakujące wątki relacji między zwierzętami.

odc. 1. Bielik
Bohater odcinka odgrywa ważną rolę w środowisku, jako drapieżnik szczytowy wybiera na swoje ofiary zwierzęta osłabione np. przez choroby. Bieliki, nieświadomie, poprzez budowanie większej liczby gniazd niż same potrzebują, tworzą środowisko przyjazne innym ptakom drapieżnym. Natomiast współpraca bielików z innymi zwierzętami, żywiącymi się padliną, zapewnia nieustający obieg pierwiastków w przyrodzie.

odc. 2.  Bóbr
Na świecie istnieją tylko dwa gatunki tak znacząco zmieniające środowisko, w którym żyją: bóbr i człowiek. Ludzie często uważają bobry za szkodniki, ponieważ budują one tamy i przyczyniają się do zalewania pól. Jeśli jednak odłożą swoją złość i swój własny interes na bok, zauważą, jak wiele gatunków zwierząt i roślin korzysta z pracy bobrów.

odc. 3.  Bocian biały 
Bohater tego odcinka od wieków żył blisko człowieka. Był obecny i w kulturze egipskiej, i słowiańskiej. Gniazda bociana białego często zamieszkują także inni lokatorzy. Czasem są to szpaki, kawki czy pliszki siwe, a niemal zawsze wróble  

odc. 4. Łątka dzieweczka
W Polsce można spotkać aż 74 gatunki ważek. W trakcie lotu mogą rozwinąć prędkość około 100 długości ciała na sekundę. To oznacza, że gdybym był ważką, to latałbym z prędkością 180 m/s, czyli około 650 km/h. Główną bohaterką tego odcinka będzie łątka dzieweczka, jedna z najpopularniejszych rodzimych ważek. Opowiemy także o zauszniku, tygrzyku, jaskółkach brzegówkach i tysiącach komarów.

odc. 5.  Szarytka morska
Bohaterka odcinka może ważyć aż do 300 kg i mierzyć do 2,5 metra. Samce, jak to w świecie ssaków, są większe i cięższe od samic. Losy naszej bohaterki od ponad 10 000 lat splecione są z człowiekiem, który niestety od zamierzchłych już czasów na nią polował ze względu na mięso, cenne futro i tłuszcz. W 2015 roku Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk zmienił kilka polskich nazw ssaków. Nasza bohaterka wcześniej była foką szarą a teraz jest szarytką morską.

odc. 6. Ryś
Bohater tego odcinka prowadzi samotny tryb życia, chroniąc swoje terytorium przed intruzami. A ma co chronić, bo jego terytorium może obejmować aż 350 km2 lasów. Co oznacza, że na obszarze Warszawy mogłyby żyć jedynie dwa osobniki. A tymczasem w Warszawie żyje ponad 1,5 miliona ludzi. Dobrze, że potrafimy żyć w takiej zgodzie, bo gdybyśmy byli bohaterem tego odcinka i bronili swojego terytorium to na obszarze całej Polski, żyłoby mniej niż 900 osób.

odc. 7.  Zwierzęta synantropijne
Bohaterami odcinka będą zwierzęta, które przystosowały się do życia w środowisku przekształconym przez człowieka. Niektórzy z mieszkańców naszych domów mogą wywoływać obrzydzenie, inni zaś żyją obok nas zupełnie niezauważone. Zwierzęta synantropijne ukradkiem korzystają z naszych włosów, ubrań, książek, roślin domowych, produktów spożywczych, owoców, a także materacy.

odc. 8. Dąb
W dawnych czasach wierzono, że pierwszym drzewem na świecie był dąb. Jego rozłożysta korona miała wspierać niebo, a korzenie dosięgać piekła. Jedynie błyskawica mogła go pokonać. Uważany był za drzewo święte i królewskie, a jego liście widnieją na dzisiejszych polskich pieniądzach - na jednogroszówce jeden liść, na dwugroszówce dwa, zaś na pięciogroszówce pięć.


odc. 9.  Żaba moczarowa
Bohaterką odcinka jest żaba moczarowa. Dowiemy się między innymi dlaczego i w jakich okolicznościach zmienia ona kolor skóry, gdzie możemy ją spotkać oraz jakie zagrożenia czyhają na nią w jej naturalnym środowisku.

odc. 10.  Jaszczurka zwinka
W tym tygodniu bohaterką odcinka jest jaszczurka żyworodna, dowiemy się między innymi jaki jest jej mechanizm obronny, gdzie możemy je spotkać czy jakie są zależności między nimi a naszymi kocimi pupilami.

odc. 11.  Dzięcioł duży
Nie każdemu udało się go zobaczyć, ale z pewnością wielu usłyszało. To dzięcioł, jeden z najbardziej pracowitych i pożytecznych ptaków żyjących w Polsce. Jego stukanie zwiastuje nadejście wiosny. Czy wiedzieliście, że dzięcioł potrafi uderzyć w drzewo aż 29 razy na sekundę? Takie stukanie nazywa się werblowaniem.

odc. 12.  Pszczoła miodna
Pracowite, pożyteczne i podobno niesamowicie zorganizowane. Aby zebrać jeden kilogram miodu pszczoły miodne, bo to o nich będzie mowa w tym odcinku, muszą odwiedzić ponad 4 miliony kwiatów! W tym odcinku będzie o tym czy pszczoły są nam potrzebne, jak je rozpoznawać i czy to prawda, że nie gryzą?


odc. 13.  Rybitwa rzeczna
W odcinku przyjrzymy się sieci powiązań, która jest charakterystyczna dla zwierząt związanych z dużymi rzekami. Jest to tylko mały wycinek ich skomplikowanych relacji. Przetrwanie rybitw żyjących w Polsce jest w pełni uzależnione od działań, jakie podejmuje człowiek. Dowiemy się również, co łączy rybitwę z człowiekiem i jak połączeni są oni z meszką

odc. 14.  Rosiczka okrągłolistna
Tematem odcinka jest sieć powiązań rosiczki okrągłolistnej z innymi gatunkami roślin i zwierząt zasiedlających polskie torfowiska. Ten delikatny ekosystem będzie miał szansę przetrwać i cieszyć swoją bioróżnorodnością przyszłe pokolenia, tylko wtedy, gdy będziemy prowadzili rozsądną gospodarkę wodną, przeciwdziałającą odwadnianiu torfowisk i mokradeł

odc. 15.  Gołąb miejski
Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu? Nie u nas. W obiektywie Łukasza Bożyckiego odkryjemy wszystkie tajemnice gołębi. Co uwielbiają jeść, gdzie najbardziej lubią mieszkać i czego się boją. Łukasz Bożycki tym razem opowie o tych dobrze nam znanych amatorach pszenicy i pomników

odc. 16.  Borowik Szlachetny
Grabak, prawak, prawdziwek – to tylko niektóre potoczne określenia borowika szlachetnego. Ma ciemnobrązowy, gładki i brązowy kapelusz o średnicy mniejszej niż 25 cm. Trzon grzyba rozszerza się u podstawy, przybierając kształt maczugi. W odcinku prześledzimy powiązania borowika w świecie przyrody.


odc. 17.  Jeleń szlachetny


odc. 18.  Myszołów


odc. 19.  Jemioła


odc. 20. Chomik europejski  


odc. 21.  Łoś


odc. 22.  Śnieżyczka przebiśnieg


odc. 23.  Perkoz dwuczuby


odc. 24.  Padalec


odc. 25. Makolągwa


odc. 26. Pluszcz


odc. 27. Różanka


odc. 28. Modraszek ikar


odc. 29. Sójka


odc. 30. Czernica


odc. 31. Gniewosz plamisty


odc. 32. Gatunki inwazyjne


odc. 33. Lis

odc. 34. 

to be continued ... (VII-VIII 2022)

odc. 35. 

to be continued ... (VII-VIII 2022)

odc. 36. 

to be continued ... (VII-VIII 2022)

odc. 37. 

to be continued ... (VII-VIII 2022)

odc. 38. 

to be continued ... (VII-VIII 2022)

odc. 39. 

to be continued ... (VII-VIII 2022)

odc. 40. 

to be continued ... (VII-VIII 2022)

odc. 41. 

to be continued ... (VII-VIII 2022)

odc. 42. 

to be continued ... (I-II 2023)

odc. 43. 

to be continued ... (I-II 2023)

odc. 44. 

to be continued ... (I-II 2023)

odc. 45. 

to be continued ... (I-II 2023)

odc. 46. 

to be continued ... (I-II 2023)

Scenariusz i prowadzenie: dr Łukasz Bożycki; Reżyseria: Małgorzata Kosturkiewicz, Operator obrazu: Tomasz Kowalewski, Łukasz Bożycki, Asystent operatora obrazu: Karol Kowalewski, Dźwięk: Dariusz Górski, Zdjęcia lotnicze: Karol Kowalewski, Światło: Adam Janiszewski (odc. 10-33.), Andrzej Barnaś (odc. 9.), Grafika: Katarzyna Garstka, Oprawa muzyczna: Joanna Fidos, Montaż: Bartłomiej Wróblewski, Piotr Sztanga, Redakcja: Joanna Lewicka, Kierownik produkcji: Tomasz Sołowiński, Producent: Barbara Wróbel (odc. 9-33.) , Maja Rojek (odc. 1-9.). Agencja Kreacji Oprawy i Rozrywki © Telewizja Polska S.A. 2019-2023

Using Format