Telewizyjny serial przyrodniczy w ośmiu odcinkach

Przyrodnik na Tropie

Serial przyrodniczy emitowany w soboty w TVP 1 o godz. 14:20, w którym prowadzący, Łukasz Bożycki, porusza różne aspekty życia zwierząt w kontekście ich wzajemnych powiązań i oddziaływań. Młody doktor nauk biologicznych, jednocześnie uznany międzynarodowy fotograf przyrody, podpatruje z kamerą w naturalnym środowisku gatunki rodzimej fauny i swoje spostrzeżenia oprawia lekkim i przystępnym komentarzem. Projekt znakomicie propaguje wiedzę o polskiej przyrodzie, uzupełniając ją o zupełnie nieznane, często zaskakujące wątki relacji między zwierzętami.

Sezon 1

odc. 1. Bielik
Bohater odcinka odgrywa ważną rolę w środowisku, jako drapieżnik szczytowy wybiera na swoje ofiary zwierzęta osłabione np. przez choroby. Bieliki, nieświadomie, poprzez budowanie większej liczby gniazd niż same potrzebują, tworzą środowisko przyjazne innym ptakom drapieżnym. Natomiast współpraca bielików z innymi zwierzętami, żywiącymi się padliną, zapewnia nieustający obieg pierwiastków w przyrodzie.

odc. 2.  Bóbr
Na świecie istnieją tylko dwa gatunki tak znacząco zmieniające środowisko, w którym żyją: bóbr i człowiek. Ludzie często uważają bobry za szkodniki, ponieważ budują one tamy i przyczyniają się do zalewania pól. Jeśli jednak odłożą swoją złość i swój własny interes na bok, zauważą, jak wiele gatunków zwierząt i roślin korzysta z pracy bobrów.

odc. 3.  Bocian biały 
Bohater tego odcinka od wieków żył blisko człowieka. Był obecny i w kulturze egipskiej, i słowiańskiej. Gniazda bociana białego często zamieszkują także inni lokatorzy. Czasem są to szpaki, kawki czy pliszki siwe, a niemal zawsze wróble  

odc. 4. Łątka dzieweczka
W Polsce można spotkać aż 74 gatunki ważek. W trakcie lotu mogą rozwinąć prędkość około 100 długości ciała na sekundę. To oznacza, że gdybym był ważką, to latałbym z prędkością 180 m/s, czyli około 650 km/h. Główną bohaterką tego odcinka będzie łątka dzieweczka, jedna z najpopularniejszych rodzimych ważek. Opowiemy także o zauszniku, tygrzyku, jaskółkach brzegówkach i tysiącach komarów.

odc. 5.  Szarytka morska
Bohaterka odcinka może ważyć aż do 300 kg i mierzyć do 2,5 metra. Samce, jak to w świecie ssaków, są większe i cięższe od samic. Losy naszej bohaterki od ponad 10 000 lat splecione są z człowiekiem, który niestety od zamierzchłych już czasów na nią polował ze względu na mięso, cenne futro i tłuszcz. W 2015 roku Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk zmienił kilka polskich nazw ssaków. Nasza bohaterka wcześniej była foką szarą a teraz jest szarytką morską.

odc. 6. Ryś
Bohater tego odcinka prowadzi samotny tryb życia, chroniąc swoje terytorium przed intruzami. A ma co chronić, bo jego terytorium może obejmować aż 350 km2 lasów. Co oznacza, że na obszarze Warszawy mogłyby żyć jedynie dwa osobniki. A tymczasem w Warszawie żyje ponad 1,5 miliona ludzi. Dobrze, że potrafimy żyć w takiej zgodzie, bo gdybyśmy byli bohaterem tego odcinka i bronili swojego terytorium to na obszarze całej Polski, żyłoby mniej niż 900 osób.

odc. 7.  Zwierzęta synantropijne
Bohaterami odcinka będą zwierzęta, które przystosowały się do życia w środowisku przekształconym przez człowieka. Niektórzy z mieszkańców naszych domów mogą wywoływać obrzydzenie, inni zaś żyją obok nas zupełnie niezauważone. Zwierzęta synantropijne ukradkiem korzystają z naszych włosów, ubrań, książek, roślin domowych, produktów spożywczych, owoców, a także materacy.

odc. 8. Dąb
W dawnych czasach wierzono, że pierwszym drzewem na świecie był dąb. Jego rozłożysta korona miała wspierać niebo, a korzenie dosięgać piekła. Jedynie błyskawica mogła go pokonać. Uważany był za drzewo święte i królewskie, a jego liście widnieją na dzisiejszych polskich pieniądzach - na jednogroszówce jeden liść, na dwugroszówce dwa, zaś na pięciogroszówce pięć.Scenariusz i prowadzenie: dr Łukasz Bożycki; Reżyseria: Małgorzata Kosturkiewicz, Operator obrazu: Tomasz Kowalewski, dr Łukasz Bożycki, Asystent operatora obrazu: Karol Kowalewski, Dźwięk: Dariusz Górski, Zdjęcia lotnicze: Karol Kowalewski, Światło: Andrzej Barnaś, Grafika: Katarzyna Garstka, Oprawa muzyczna: Joanna Fidos, Montaż: Bartłomiej Wróblewski, Piotr Sztanga, Redakcja: Joanna Lewicka, Kierownik produkcji: Tomasz Sołowiński, Producent: Maja Rojek. Agencja Kreacji Oprawy i Rozrywki © Telewizja Polska S.A. 2019Using Format